Drukuj

fot. PTSM-JR

W dniu 15 października 2020 roku uczniowie z dwóch klas II a i II b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie wybrali się po raz pierwszy na zajęcia edukacyjne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Drugoklasiści wzięli udział w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra” organizowanego dla młodych mieszkańców gminy przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Krzeszowscy drugoklasiści po przyjeździe na parking w Myśliborzu udali się do CEEiK „Salamandra”. Przed wejściem do budynku zdezynfekowali dłonie, pozostawili w szatni swoje kurtki oraz czapki, a przed przystąpieniem do zajęć edukacyjnych mieli jeszcze czas na krótki odpoczynek po podróży z konsumpcją drugiego śniadania.

Uczniowie klasy II a wraz z edukatorką Centrum – Katarzyną Kołodziej, udali się do „Chmuratorium” – sali edukacyjnej na drugim piętrze gdzie uczestniczyli w interesujących zajęciach pod hasłem „Jak powstają wulkany? Na początku uczniowie zobaczyli model wulkanu w postaci stożka, a prowadząca zajęcia, przy użyciu rysunków oraz pokazanego modelu, wyjaśniła pojęcie wulkanu – miejsca na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne oraz materiał piroklastyczny, a także krok po kroku omówiła proces jego powstawania. Młodzi krzeszowianie dowiedzieli się również, że wśród europejskich aktywnych wulkanów, najbliżej Polski, znajdują się Etna oraz Wezuwiusz we Włoszech, a Pogórze Kaczawskie, na którego obszarze położony jest Park Krajobrazowy „Chełmy” to Kraina Wygasłych Wulkanów, a w niedalekiej odległości od Centrum znajdują się Małe Organy Myśliborskie – pozostałość komina wulkanicznego objęty ochroną prawną jako pomnik przyrody nieożywionej. Uczestnicy zajęć edukacyjnych poznali także co kryje się za takimi pojęciami jak: komin i krater czy stożek wulkaniczny, magma, lawa oraz erupcja. Ponadto zobaczyli jak wygląda bazalt – zasadowa skała wulkaniczna powstała na powierzchni ziemi w wyniku wylewu lawy, barwy ciemnoszarej lub czarnej.

Następnie, z dużym zaangażowaniem, przystępowali do swojego pierwszego doświadczenia chemicznego tj. samodzielnego wykonania wulkanu oraz doprowadzenie do jego erupcji. Na początek, kolorowali, a następnie wycinali z kartonu szablon wulkanu. Zszytym przez Katarzynę Kołodziej wulkanem zasłaniali umieszczoną na plastikowych miseczkach imitację komina wulkanicznego. Na zakończenie tej części zajęć wsypywali do niego sodę oczyszczoną oraz wlewali przy użyciu pipety zabarwiony na czerwono płyn do mycia naczyń. Do tak przygotowanego wulkanu, po odliczeniu od 10-ciu do 1-nego wlewali podany im przez prowadzącą zajęcia „kieliszek” octu wywołując jego wybuch, czyli erupcję wulkanu. Pierwsze doświadczenie chemiczne udało się wszystkim uczestnikom zajęć edukacyjnych.

Już przy wejściu do „chmuratorium” zainteresowali się hodowanymi w nim mrówki. Zgodnie z daną obietnicą Katarzyna Kołodziej pokazała im dwa formikaria. Jest to rodzaj insektarium - sztucznego a przeznaczonego do hodowli mrówek i obserwacji żyjących w nim mrówek. Ponadto słuchając prowadzącej zajęcia edukacyjne dowiedzieli się, że nauka zajmująca się badaniem mrówek w środowisku naturalnym oraz w środowisku sztucznym to MYRMEKOLOGIA, a myrmekolodzy hodują mrówki korzystając ze sztucznych gniazd (formikarium) w celu obserwowania i poznawania ich zachowania. Formikarium składa się części gniazdowej oraz wybiegu zwanego areną. Oglądając formikaria usłyszeli, że w części gniazdowej żyje królowa składająca jaja oraz robotnice opiekujące się jajami i larwami, natomiast wybieg pełni rolę miejsca, w którym mrówki zdobywają pożywienie oraz wynoszą nieczystości z gniazda. Ponadto dowiedzieli się, że mrówki zazwyczaj jedzą wszystko co im się podaje. Najważniejszy jednak w tym wszystkim jest miód i krojone owady, które zobaczyli w pokazanym im przez edukatorkę plastikowym pojemniku.

W tym samym czasie członkowie drugiego zespołu klasowego w Sali Seminaryjnej pod kierunkiem Moniki Grajek-Trześniowskiej poznawali tajniki wykonanie własnego, glicerynowego mydełka – naturalnego kosmetyku do pielęgnacji i higieny. Głównym składnikiem mydełka jest gliceryna roślinna określana również jako glicerol, która doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza, koi podrażnienia, pozwala utrzymać naturalne ph i chroni skórę przed utratą wody. Dodatkowo jest bardziej wydajne niż tradycyjne mydła oraz antyalergiczna, gdyż nie zawiera sztucznych dodatków stosowanych przy produkcji mydła kupowanego w sklepie.

W dalszej części edukatorka zapoznała biorących udział w zajęciach ze składnikami, które zostały wykorzystane przy robieniu mydełek oraz wyjaśniła przebieg ich produkcji. Uczniowie zobaczyli bazę glicerynową, barwniki (bordowy, fioletowy, niebieski, różowy, zielony i żółty), olejki zapachowe o smaku czarnej porzeczki, gumy balonowej, truskawki i zielonego jabłka oraz różnokształtne foremki silikonowe. Wyposażeni w podstawową wiedzę merytoryczną zapraszani przez prowadzącą warsztaty mydlarskie przystępowali do wykonania własnego mydełka glicerynowego. Każde z nich po wybraniu koloru mydełka i nabraniu bazy glicerynowej do plastikowego kubeczka (co najmniej 70 g zważone na wadze) wrzucało ją do garnuszka ze stali nierdzewnej zanurzonym w gorącej wodzie „topialnika”. Wytrwale mieszana przez nich w trakcie „kąpieli wodnej” baza glicerynowa rozpuszczała się, a prowadząca warsztaty edukacyjne dodawała do garnuszka odpowiedni barwnik oraz wybrany przez „mieszacza” olejek zapachowy. Po uzyskaniu płynnej formy bazy glicerynowej wlewano ją do wybranej przez uczniów foremki silikonowej, a na kartce każde z nich zapisywało swoje imię, które prowadząca warsztaty umieszczała obok jego foremki. Wszystkie wykonane przez młodych krzeszowian mydełka były poddawane procesowi wystygnięcia oraz stwardnienia. Na zakończenie zajęć każde z uczestników ciekawych „warsztatów mydlarskich” otrzymało na pamiątkę od Moniki Grajek-Trześniowskiej pięknie zapakowane z celofan i przewiązane wstążeczką „własnej roboty mydełko”.

Ponadto w czasie trwania „produkcji glicerynowych mydełek” w 2-osobowych podzespołach wytrwale wyszukiwali, a następnie wykreślali nazwy trzydziestu gatunków ptaków, które do diagramu wpisane były pionowo, poziomo, skośnie, wprost oraz wspak. Natomiast nieskreślone litery, czytane rzędami tworzyły 8-literowe rozwiązanie wykreślanki. Wszyscy uczestnicy wycieczki za aktywny udział w interesujących zajęciach edukacyjnych otrzymali od edukatorek „Salamandry” wafelki MegaGrześki, napój Waterrr Kubuś oraz drobne upominki rzeczowe.

Na zakończenie swojego pierwszego pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z MONIKĄ GRAJEK-TRZEŚNIOWSKĄ oraz KATARZYNĄ KOŁODZIEJ na tle gościnnego dla miłośników przyrody budynku Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa z logami Parku Krajobrazowego „Chełmy” oraz CEEiK „Salamandra”. Po podziękowaniu za ciekawe i aktywizujące ich zajęcia edukacyjne pożegnali się z prowadzącymi warsztaty wulkaniczne i mydlarskie udając się na parking, z którego autokarem PKS Kamienna Góra, w wesołych nastrojach z nowymi wiadomościami o powstawaniu wulkanów, własnoręcznie „wyprodukowanymi” glicerynowymi mydełkami oraz upominkami, do Krzeszowa.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Beata Bandyk i Kinga Topolska - wychowawczynie klas, Anna Trznadel – nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.