aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Największe w Polsce wydarzenie o charakterze historyczno-edukacyjnym, nagrodzony przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego jako największe wydarzenie turystyczne regionu w roku 2015, Rajd Arado ponownie odwiedzi Dolny Śląsk. Ponad 30 historycznych pojazdów wojskowych i ok. 200 rekonstruktorów w mundurach i uniformach z czasów II wojny światowej między 29 kwietnia a 3 maja ruszy w Karkonosze, by już czwarty rok z rzędu zmierzyć się z tajemnicami południowo-zachodnich rubieży naszego kraju.

 

W tym roku tematem przewodnim Rajdu Arado będzie z jednej strony poszukiwanie dolnośląskiego złota, w tym słynnego, ukrytego gdzieś w Sudetach depozytu wrocławskiego, który w kwietniu 1945 r. wyjechał ze stolicy województwa w kierunku Berlina i do tej pory nie został odnaleziony, jak również pochylenie się nad niejednokrotnie skomplikowanymi losami żołnierza polskiego, który przelewał krew niemal na wszystkich frontach ostatniego, globalnego konfliktu. Temu ostatniemu służyć mają przede wszystkim prezentacje i pokazy dynamiczne sprzętu, w tym zabytków lotniczych związanych z Polskimi Siłami Powietrznymi, podczas zaplanowanego na ostatni dzień Rajdu, pikniku historycznego w Jeleniej Górze. Nie zabraknie rzecz jasna także widowiskowych inscenizacji, w tym między innymi wielkiej bitwy nad kamiennogórskim Zalewem, walk z użyciem broni hukowej i efektów pirotechnicznych w centrum Karpacza, Kowar i Bolkowa, czy żywiołowego pościgu pododdziałów Armii Stanów Zjednoczonych za wycofującymi się jednostkami niemieckimi w kierunku Lubawki i Zaclerza w Czechach. Podobnie jak w 2015 r. Rajd odbywać się będzie w trzech grupach tematycznych: polsko-niemieckiej, polsko-radziecko-niemieckiej oraz amerykańsko-niemieckiej, przez co w różnych miejscach pojawiać się będą zróżnicowane pod względem umundurowania, wyposażenia, uzbrojenia, a przede wszystkim parku maszynowego, pododdziały. W ramach Rajdu przewidujemy obecność i udział w działaniach takich, całkowicie oryginalnych pojazdów, jak radziecki czołg średni T-34/85, amerykański czołg lekki M5 Stuart, niemieckie transportery opancerzone Sd.Kfz. 251 w dwóch wariantach, a także szeroką gamę samochodów terenowych ze słynnymi Willysami na czele oraz zabytkowych motocykli znanych, światowych marek.

Nowością tegorocznej edycji Rajdu Arado będą I Międzynarodowe Zawody Sportowe Grup Rekonstrukcji Historycznej, które w poniedziałek 2 maja trwać będą w Kamiennej Górze. Ubrani w historyczne uniformy rekonstruktorzy zmierzą się na specjalnie do tego stworzonym torze przeszkód, w którym z jednej strony nie zabraknie typowo sportowej rywalizacji, z drugiej, hołdując idei edukacji proobronnej, sprawdzenia umiejętności taktycznych i współdziałania drużynowego w obliczu zagrożenia. Zaznaczamy, że takie przedsięwzięcie nie miało w Europie precedensu. Już teraz udział w nim zapowiedzieli reprezentanci Polski, Czech, Niemiec oraz Krajów Skandynawskich.

zobacz ramowy program Rajdu

REKLAMA

ds21