aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. UM Kamienna Góra

Rozpoczęliśmy wymianę oświetlenia ulicznego w Kamiennej Górze. Równocześnie budujemy ścieżkę rowerową przez miasto.


Nowe oprawy pojawiły się w podcieniach kamiennogórskiego rynku. W ich posadzce zainstalowanych zostanie 31 nowych lamp, które będą atrakcyjnie podświetlały kamienice starówki.
Modernizujemy też oświetlenie nad kamiennogórskim „Zalewem”. Wymieniamy tam wszystkie stare lampy w 28 lokalizacjach. Następnie ekipa monterska powinna pojawić się na Alei Księdza Prałata Stanisława Książka, gdzie zostanie ustawionych 11 nowych latarni.
Następne w kolejności są ul. Cegielniana (17 punktów, przybędzie 10) i ul. Jedwabna (2 latarnie). Na obu tych ulicach obecnie trwają prace remontowe przy jezdniach.
- Sukcesywnie będziemy wymieniać oświetlenie w prawie całym mieście. Po tej operacji Kamienna Góra sporo zaoszczędzi na energii zasilającej latarnie. Szacujemy, że zużycie spadnie o około 40 procent - mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.
Nowych punktów oświetleniowych będzie ponad 900. Doświetlimy nimi także część przejść dla pieszych. Wszystkie lampy będą energooszczędne. Można nimi także centralnie sterować, np. w określonych porach wyłączać co drugą latarnię lub zmniejszać ich moc. W tej chwili roczne rachunki za oświetlenie Kamiennej Góry to wydatek ok. 380 tys. złotych.
Modernizację sieci oświetlenia ulicznego realizujemy w jednym projekcie razem z budową dróg rowerowych na terenie miasta. Wartość prac to prawie 13 mln zł, z czego 6,3 mln zł do dotacja z UE.
Projekt rowerowo-oświetleniowy zakończy się w połowie przyszłego roku. W Kamiennej Górze powstanie ponad 8-kilometrowa trasa rowerowa. Biegnie ona od granicy miasta w kierunku Czadrowa do ul. Lubawskiej, następnie w kierunku ul. Jeleniogórskiej, dalej do: ul. Przemysłowej, Magazynowej i Towarowej. Tu trasa się rozgałęzia. Pierwsza odnoga biegnie wzdłuż ul. Bohaterów Getta, al. Lipowej i ul. Zamkowej do granicy miasta w kierunku Ptaszkowa. Druga odnoga biegnie przez teren Lasów Państwowych, a następnie do osiedla Antonówka.

fot. UM Kamienna Góra

 

REKLAMA