aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 13 października 2021 roku uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Drugoklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra na parking obok Stadniny Koni Zamku Książ uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli przez jedną z bram wjazdowych dochodząc do POMNIKOWEJ ALEI LIP DROBNOLISTNYCH oznaczoną zielonymi tabliczkami z napisem POMNIK PRZYRODY oraz dowiedzieli się, że znajdują się na terenie KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, utworzonego w 1981 r. z malowniczymi krajobrazami i bogactwem świata roślin i zwierząt. Spacerując aleją lip drobnolistnych dotarli do MAUZOLEUM HOCHBERGÓW., w którym jako ostatnia w 1943 r. została pochowana księżna DAISY. Po zrobieniu sobie klasowego zdjęcia z Mauzoleum Hochbergów w tle zrezygnowano z podejścia na Skałę Olbrzyma, gdzie znajduje się wspaniały punkt widokowy na południową stronę Zamku Książ w Wałbrzychu. Stąd aleją lip drobnolistnych żwawo ruszyli przez budynek bramny oraz dziedziniec honorowy na spotkanie z przewodnikiem książańskim Anną Motyką, która zaprosiła drugoklasistów do sali edukacyjnej na III piętrze. Na początku XX wieku była ona jednym z prywatnych pomieszczeń synów księcia Jana Henryka XV Hochberga von Pless oraz jego żony Marii Teresy Olivii Cornwallis-West nazywanej księżną Daisy (ang. Stokrotka). W salce edukacyjnej uczestniczyli w pierwszej części bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” - interesującej prelekcji z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania prowadzącej lekcję Anny Motyki i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim „Panem na Książu” był jego wnuk Bolko II Mały (zm. 1368 r), który  był stryjem Anny Świdnickiej (1339-1362) królowej Czech (od 1353 r.). Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia.

Jedną z najbardziej znanych postaci Zamku Książ była żona księcia Jana Henryka XV – Maria Teresa Cornwalis West, zwana księżną Daisy (Stokrotką), która spędziła w nim 50 lat. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. W zamku, swoistym M-400, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina (Hochbergowie mieli trzech synów: Jana Henryka XVII, Aleksandra oraz Bolka. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Usłyszeli również ciekawą legendę o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą, drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było baśniowe zwiedzenie przez nich najciekawszych barokowych reprezentacyjnych salonów. Rozpoczynając zwiedzanie wraz ze swoją przewodniczką zamek zobaczyli je jednym z korytarzy oszkloną makietę zamku Książ oraz wiszące na bocznych ścianach ilustracje prezentujące okres średniowieczny i współczesny. Następnie zobaczyli prywatne apartamenty Hochbergów – sypialnię, w której słuchając opowiadania przewodniczki dowiedzieli się jak w dobie braku łazienki, mieszkańcy zamku dbali o higienę osobistą,  oraz gabinet Jana Henryka XV. Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł podarowanego przez męża, który był obarczony klątwą jednego z młodych poławiaczy pereł. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia, która zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach.

Natomiast w Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stworzenia – Sfinksa, gryfa oraz Minotaura. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składającej się z szeregu drewnianych piszczałek. W Salonie Zielonym zobaczyli kominek z czerwonego marmuru, a w Sali Maksymiliana Pegaza na plafonie – mitologicznym malowidle Felixa Antoniego Scheffera wypatrywali boginię Atenę, Pegaza i Meduzę, a na kominkach rozpoznali sfinksy. Ponadto przez minutę wyznaczoną klepsydrą „księśżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Radość drugoklasistów była duża, bo w Sali Maksymiliana znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym były puzzlle 12 znaków zodiaku oraz pocztówki z ilustracją zamku Książ, które wszystkim uczestnikom lekcji zamkowej wręczyła Anna Motyka zgodnie z miesięczną datą ich urodzenia. Gry i zagadki na trasie zwiedzania poszerzały ich wiedzę o zamku rozwijając kreatywność i pozwalając odkryć potęgę wyobraźni. Kontynuując specer z Anną Motyką w Białym Salonie zobaczyli barokowy kominek z różowego marmuru, z którego weszli do Salonu Chińskiego.z barwnymi tapetami z motywem pawii uważanych w sztuce Bliskiego Wschodu za symbol nieśmiertelności. W nim usłyszeli legndę o Olbrzymie, a na prezentowanym przez przewodniczkę zdjęciu Zamku Książ oczami wyobraźni widzieli karocą z zaprzęgniętymi końmi oraz stangretem. Przechodząc przez Salon Barokowy (Włoski) mogli zobaczyli Florę – boginię roślinności na drewnianym stropie. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały  - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń.

Po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z przewodniczką ANNĄ MOTYKĄ podziękowali jej za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią opuścili zamkowe wnętrza udając się na nieplanowany spacer alejkami bajkowego ogrodu na skale czyli zamkowych tarasów. Po ich zobaczeniu jeden z uczniów głośno stwierdził „Jak tu pięknie”. Na pierwszym z tarasów – Tarasie Bogini Flory zobaczyli posąg bogini umieszczonej w skalnej niszy otoczonej bluszczem oraz bogato zdobioną fontannę Trytonów. wspólne zdjęcia z  posągiem Bogini Flory, a następnie udali się na Taras Środkowy z dwoma fontannami figuralnymi. Z tego tarasu zobaczyli Taras Wodny z 27 fontannami uważany za jeden z najpiękniejszych. Stąd przeszli obok ulubionego przez Księżnę Daisy Tarasu Różanego (Kaskadowego) z sześciostopniową kaskadą (niedostępny z powodu  prac konserwatorskich) oraz symetrycznymi kompozycjami z bukszpanu i róż. Powyżej tego tarasu znajduje się Taras Kasztanowy, na którym rosną  cztery kasztanowce. Następnie przeszli na największy z tarasów – Taras Zachodni z trzema fontannami otoczonymi kompozycjami z bukszpanów.

Po zwiedzeniu tarasów zamkowych postanowili powrócić do Zamku Książ schodząc do pomieszczenia, w którym mogli dokonać drobnych pamiątkowych zakupów. Po opuszczeniu straganów z pamiątkami oraz zrobieniu sobie klasowego zdjęcia z fasadę zamku w tle żwawo udali się na parking i autokarem dojechali do wałbrzyskiej Palmiarni, której budowa, w latach 1911-1914, zainicjowana przez księcia Jana Henryka XV pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Spacerując alejkami Palmiarni zwiedzili ciekawą wystawę drzewek bonsai - egzotycznie wyglądających i niezwykle dekoracyjnych roślin. W kolejnej oranżerii z roślinnym sklepem zrobili sobie „kaktusowe zakupy”. Kontynuując zwiedzanie Palmiarni oprócz egzotycznych roślin ich wzrok przykuwały żółwie, lemury (Tytus, Juliano i Oskar), pawie oraz papugi mieszkające w wolierach.

Niestety, bardzo miło spędzany czas szybko upływał więc kamiennogórscy drugoklasiści po wyjściu z Palmiarni skierowali się na parking, z którego autokarem PKS Kamienna Góra, w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ”, nieoczekiwanego spaceru zamkowymi tarasami oraz zwiedzeniu Palmiarni, połączonych z zakupem drobnych wycieczkowych pamiątek powrócili do Kamiennej Góry. .

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Magdalena Chałupa - wychowawczyni klasy, Grzegorz Żukrowski – rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, instruktor Krajoznawstwa Regonu PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA