Print
fot. PTSM-JR

W dniu 6 września 2019 r. uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze zainaugurowali swoją turystyczną przygodę od tropienia pomników przyrody rosnących w okolicach ich szkoły. Pierwszoklasiści wzięli udział w terenowej regionalnej lekcji przyrodniczej ph. „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody” organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Główny celem przyrodniczego spaceru było poznanie dwóch kamiennogórskich pomników przyrody rosnących niedaleko ich szkoły. Pierwsze swoje kroki skierowali do okazałego dębu szypułkowego rosnącego przy ul. Skłodowskiej-Curii na podwórzu pomiędzy budynkami nr 4 i nr 6. Tam zobaczyli najgrubszy w naszym mieście POMNIK PRZYRODY OŻYWIONEJ ustanowiony rozporządzeniem Wojewody Jeleniogórskiego w 1994 r. Na drewnianej tabliczce umieszczonej na drzewie odczytali umieszczoną na niej informację „Pomnik przyrody dąb szypułkowy wiek ok. 150 lat”. Dąb szypułkowy otacza żeliwny płotek, chroniący go przed zwierzętami.

Po zrobieniu sobie pamiątkowego, wspólnego zdjęcia żwawo udali się na ul. Słoneczną, gdzie obok apteki rośnie okazałe drzewo. Po obserwacji kształtu liści, korzystając z klucza do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych „czyj to liść”, dowiedzieli się , że jest to lipa drobnolistna. Ponadto uczniowie zobaczyli DRUGI POMNIK PRZYRODY – dąb szypułkowy rosnący na terenie przynależnym do hotelu „Krokus”, ustanowiony pomnikiem przyrody rozporządzeniem wojewody jeleniogórskiego w 1994 roku. Mimo statusu „pomnika przyrody” nie jest on aktualnie oznaczony zieloną tabliczką z Godłem Polski i napisem „Pomnik Przyrody”. Dąb ten w roku ustanowienia miał ok. 26 m. wysokości oraz 345 cm obwodu w pierśnicy, a jego wiek szacowany był na ok. 120 lat. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z pomnikiem w tle korzystając z posiadanych kluczy rozpoznali kolejne drzewo – klon pospolity z charakterystycznymi owocami – skrzydlakami tzw. „noskami”, połączonymi we dwa, płaskie orzeszki ze skrzydełkami. Korzystając z owoców samoistnie pierwszoklasiści utworzyli „drużynę nosków”.

„Drużyna nosków” na zakończenie swojej pierwszej przyrodniczej wycieczki udała się na skwer Carla Gottharda Langhansa, Tam przy pomocy kluczy do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych „czyj to liść” rozpoznali niektóre z gatunków drzew rosnących na skwerze, wśród których były: sosna, modrzew, świerk, brzoza oraz wiąz. Część z nich wykorzystując owoce drzew, liście oraz gałązki samodzielnie zrobiła sobie pamiątkę z pierwszej terenowej lekcji przyrodniczej. W wesołych nastrojach powrócili do szkoły.

Wszyscy uczestnicy krótkiej wycieczki przyrodniczej rozpoczęli wypełnianie warunków regulaminu odznaki TROPICIEL PRZYRODY do zdobycia pierwszego BRĄZOWEGO stopnia tej odznaki.

Opiekunami młodych kamiennogórskich tropicieli przyrody byli Małgorzata Bąk – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.