aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniach 18 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na swoją drugą lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji muzealnych „Zapraszamy do muzeum” organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta ph. „Kamienna Góra – moje miasto” przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Muzeum Tkactwa przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Tym razem kamiennogórscy pierwszoklasiści po przybyciu do Muzeum spotkali się z Joanną Rzepką, która zaprosiła ich na drugie piętro do świątecznie przystrojonej sali edukacyjnej ze świecącą się choinką oraz bożonarodzeniową szopką.

Słuchając opowiadania prowadzącej lekcję muzealną pierwszoklasiści dowiedzieli się, że zwyczaj dekorowania nieodłącznego symbolu świąt Bożego Narodzenia świątecznego drzewka – CHOINKI – przyszedł do nas z Niemiec ok. 200 lat temu. Jej poprzedniczką była PODŁAŹNICZKA – czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszana pod sufitem i zdobiona były jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, słomianymi gwiazdkami, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków.

Podczas opowiadania i swobodnej rozmowy z Joanną Rzepką uczniowie poznawali tradycje związane z ADWENTEM, okresem trwającym od I nieszporów czwartej z kolei poprzedzającej Boże Narodzenie niedzieli do zmierzchu 24 grudnia, okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – wcielenia, znanego pod nazwą narodzin Chrystusa. Ponadto dowiedzieli się, że tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami. Są to msze ku czci Maryi Panny. Symbolami i tradycjami tego okresu są m. in.: wieniec adwentowy z czterema świecami, kalendarz adwentowy oraz wędrująca figura Matki Bożej.

Słuchając opowiadania Joanny Rzepki o narodzinach Jezusa Chrystusa i pokłonie Trzech Króli, wymieniali ich imiona (Kacper, Melchior i Baltazar) oraz zobaczyli drewniane figurki dwóch z nich Baltazara i Kacpra. Jednym z dawnych zwyczajów Bożonarodzeniowych są wróżby, w tym wyciągania źdźbła siana spod obrusa, którego długość symbolizuje okres życia Innymi wróżbami są także łuska karpia przechowywana w portfelu przyciągająca pieniądze oraz pierwszy gość wigilijny gość – mężczyzna zwiastuje szczęście, a kobieta choroby i troski.

Następnie uczniowie w swobodnych wypowiedziach wymieniali nazwy tradycyjnych potraw wigilijnych, które w zależności od regionu i tradycji rodzinnych były różne. Wśród wymienianych potraw były barszcz z uszkami, karp, kapusta z grochem oraz pierogi. Z kolei prowadzący lekcję muzealnym opowiedział o poście wigilijnym. Na wigilijnym stole tradycyjnie znajduje się 12 potraw, symbolizujące 12 miesięcy lub 12 Apostołów, ale nie zawsze tak było. Ważnym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Opłatki, które upowszechniły się w Polsce na początku XX w. są symbolem miłości i jedności chrześcijan i symbolem zjednoczenia z Bogiem. Tradycją wigilijnej wieczerzy jest również dodatkowe miejsce przy stole przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa lub nieobecnej, bliskiej osoby. W dawnych czasach takie miejsce wspominało bliskich, którzy już odeszli. Rozmawiając o PASTERCE – uroczystej mszy odprawianej w nocy z 24 na 25 grudnia, która jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji upamiętniającą oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem część z uczniów potwierdziła, że już uczestniczyła w niej wraz z rodzicami.

Ponadto pierwszoklasiści zobaczyli przepiękną SZOPKĘ KRAKOWSKĄ, którą wykonał ANDRZEJ MORAŃSKI (1947-1997), kamiennogórski artysta – szopkarz. uczestnik konkursu szopek krakowskich (w latach 1983-1996), w których wielokrotnie był laureatem pierwszej nagrody w kategorii szopek średnich (od 70 do 120 cm).

Na zakończenie bardzo ciekawej lekcji muzealnej o tradycjach i zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia w trakcie warsztatów plastycznych mieli możliwość samodzielnego wykonania własnego STROIKA BOŻONARODZENIOWEGO wykorzystując do tego m. in. gałązki świerka, bombki, szyszki oraz kawałki ususzonej pomarańczy. Wszyscy z dużym zaangażowaniem przystąpili do stworzenia pięknych kompozycji stroikowych, które zabrali ze sobą do swojego domu.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z JOANNĄ RZEPKĄ i MICHAŁEM STOŁPCEM pomagającym z tej części lekcji muzealnej podziękowali im za przybliżenie tradycji i zwyczajów związanych z BOŻYM NARODZENIEM, aktywizujące warsztaty plastyczne oraz bardzo mile spędzony czas i pożegnali się z pracownikami muzeum życząc im Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Po opuszczeniu muzealnych murów zadowoleni, ze swoimi świątecznymi stroikami, powrócili do swojej szkoły.

Opiekunami kamiennogórskich pierwszoklasistów byli Paulina Kuliś – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA