aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Lubawka - konferencja S3 D11

Dzisiaj (czwartek, 16 stycznia) w Domu Kultury w Lubawce odbyła się konferencja dotycząca postępu prac przy budowie drogi S3 po polskiej stronie i D11 po czeskiej.

 

W konferencji uczestniczyli polscy i czescy samorządowcy, czescy parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji zajmujących się budową i utrzymaniem dróg krajowych po obu stronach granicy oraz reprezentacje ministerstw.

Lidia Markowska, dyrektor dolnośląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po raz pierwszy zaprezentowała wizualizację wideo przejazdu przez projektowany tunel. Konstrukcja znajdzie się na odcinku między Bolkowem a Kamienną Góra. Ma mieć 2,3 km długości. Dwupasmowe jezdnie poprowadzone zostaną w osobnych nawach, które będą łączone co 250 metrów przejściem awaryjnym, w połowie długości powstanie przejazd awaryjny. Będzie to najdłuższy drążony w skale tunel w Polsce. Zaplanowano w nim 14 systemów zapewniających bezpieczeństwo, m.in. podgrzewaną nawierzchnią przy wjazdach i wyjazdach. Cały odcinek od Bolkowa do granicy ma być gotowy w 2023 roku. Wcześniej udostępniony zostanie fragment z Kamiennej Góry do Lubawki.

Po czeskiej stronie pojawiły się problemy z przejęciem działek, na których ma powstać D11. Czesi nie mają specustawy ułatwiającej zakup gruntu pod takie inwestycje. Z przekazanych informacji wynika, że przedłużenie S3 po czeskiej stronie powstanie między 2024 a 2028 rokiem. Czesi obiecują maksymalnie skrócić ten czas, ale i tak przez minimum rok polska droga nie będzie miała kontynuacji za granicą.

Czescy samorządowcy obawiają się zwiększonego ruchu i niszczenia lokalnych dróg. Pojawiło się kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu, ale nie wiadomo, który z nich zostanie zrealizowany. Świadomy utrudnień związanych z opóźnieniem budowy D11 jest Radek Mátl z Dyrekcjai ds. Dróg i Autostrad Republiki Czeskiej (RMD). Cały czas rozważane są sposoby zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu.

Lubawka - konferencja S3 D11

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA