aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym może wiązać się z różnymi, nieoczekiwanymi trudnościami. Kupujący bardzo często zastanawiają się, jak długo będą musieli poczekać na odbiór kluczy do wymarzonego mieszkania. Od czego zależy czas oczekiwania na przekazanie nieruchomości oraz jakich terminów należy się spodziewać?

Od czego zależy czas oczekiwania na nieruchomość?

Najważniejszym czynnikiem, od którego zależy czas oczekiwania na oddanie mieszkania do użytku, jest obecny etap prac nad nieruchomością. Częstą praktyką na rynku jest sprzedaż mieszkań, które jeszcze nie zostały ukończone. W naszym interesie jest więc dowiedzieć się, w jakim stanie aktualnie znajduje się nieruchomość oraz na kiedy został wyznaczony planowany termin ukończenia robót. Warto także regularnie monitorować postępy prac. Mieszkania o wysokim standardzie mogą wymagać przeznaczenia na budowę większej ilości czasu – wynika to z konieczności zadbania o wiele drobnych, lecz mających wpływ na jakość konstrukcji aspektów. Należy pamiętać, że termin przekazania nieruchomości do użytku może ulec przesunięciu, na przykład z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, niepozwalających na prowadzenie prac budowlanych w danym okresie. Opóźnienia mogą wynikać także z przerwania ciągłości finansowania czy problemów z podmiotami realizującymi inwestycję. Szybkie realizacje są dostępne między innymi na https://domardevelopment.pl/inwestycje/przyjazny-smolec/.

Ile trzeba czekać na mieszkanie od dewelopera?

Według danych GUS, proces budowy i wykańczania mieszkań zwykle zajmuje około roku. Kupujący mają prawo zażądać od dewelopera ukazania prospektu informacyjnego, w którym powinien znaleźć się przewidywany termin realizacji inwestycji. Należy wziąć pod uwagę to, że na współczesnym rynku pierwotnym stosunkowo niewielka liczba mieszkań to inwestycje w całości zrealizowane. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w przypadku nieruchomości znajdujących się w dużych miastach. W 2016 roku w Warszawie tylko 10% lokali sprzedawanych przez deweloperów było ukończone. Zwykle były to mieszkania, które można było nabyć także przed zakończeniem prac. Brak chętnych kupców na poprzednich etapach sprzedaży mógł być wynikiem różnych czynników, na przykład bardzo wysokiej ceny mieszkania czy niestandardowych właściwości danego lokalu.

Jak poszukiwać informacji na temat terminów realizacji?

Choć zagadnienia te są poruszane w deweloperskim prospekcie informacyjnym, warto pozyskiwać wiedzę również z innych źródeł. Dobrze jest przeprowadzić dokładną analizę rynku oraz poznać panujące na nim warunki – to pomoże nam zaplanować podejmowane przez nas w przyszłości kroki tak, by unikać ewentualnych opóźnień wynikłych z naszej winy. Najlepiej wykorzystać w tym celu Internet – jego bogate zasoby umożliwią znalezienie interesujących nas informacji w kilka sekund. Warto skupić się na ich lokalnym aspekcie wyszukiwanych zagadnień – szukając lokalu w Smolcu, warto więc stosować frazę „nowe mieszkania Smolec”. Jest to ważne dlatego, że rynki mieszkaniowe w różnych miejscowościach znacząco się od siebie różnią. W celu uzyskania informacji warto także spróbować nawiązać kontakt z innymi nabywcami mieszkań w okolicy.

 

REKLAMA