aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

System klasy WMS to narzędzie, które staje się standardem w świecie dzisiejszej logistyki. Do historii przechodzi era kartki i długopisu jako najlepszego przyjaciela magazyniera. Duża konkurencja właściwie w każdej branży wymusza zastosowanie profesjonalnych narzędzi do wzrostu jakości obsługi Klientów. Jednym z takich narzędzi jest właśnie system WMS.

 

Czym właściwie jest system WMS?

System WMS to informatyczny system klasy korporacyjnej, którego głównym zadaniem jest nadzorowanie całości procesów wchodzących w skład logistyki wewnętrznej. Proces te można podzielić na trzy zasadnicze grupy: procesy wejścia do magazynu, proces składowania towarów w magazynie oraz proces wyjścia z magazynu. W ramach procesu wejścia, system WMS zarządza towarem, który wchodzi na teren centrum dystrybucyjnego. W ramach tych czynności następuje nadanie towarowi tak zwanej rejestracji (są to etykiety samoprzylepne, zadrukowane na drukarkach etykiet, które są zaopatrzone w indywidualnym numer rejestracyjny, będący unikalnym kodem towaru, który towarzyszy danej partii przez cały cykl jego funkcjonowania w magazynie). W ramach operacji związanych ze składowaniem system wybiera najbardziej optymalne miejsce składowania dla danej partii towaru, biorąc pod uwagę szereg czynników związanych między innymi z częstotliwością rotacji, czy wymiarami towaru. W ramach operacji wydania towaru z magazynu system WMS nadzoruje proces kompletacji towaru pod konkretne zamówienie, proces pakowania wraz z doborem najbardziej optymalnego opakowania oraz samą wysyłkę towaru do Klienta, również w powiązaniu z procesem generowania etykiet kurierskich.

System wymiarowania towarów jako wsparcie działania systemu WMS.

System zarządzania magazynem bazuje na danych wejściowych określających parametry towarów, danych o Klientach oraz danych związanych z zamówieniami. W przypadku danych wejściowych o towarach (zwanych w żargonie logistycznym master datą) system klasy WMS może być wspomagany przez specjalistyczne urządzenia badające wagę oraz dokładne wymiary produktów. Urządzenia, zwane urządzeniami wymiarującymi badają w sposób szybki i precyzyjny wspomniane parametry. Najpopularniejszym urządzeniem tego typu jest urządzenie amerykańskiego producenta Cubiscan (dokładnie Cubiscan 325). Urządzenie tego typu działa w oparciu o interfejs wymiany danych z systemem WMS. Dane pomiędzy urządzeniem, a systemem przesyłane są bez udziału operatora w sposób całkowicie zautomatyzowany.

HIT-Kody Kreskowe- Twój dostawca rozwiązań usprawniających procesy logistyczne.

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe z powodzeniem wdraża systemy automatycznej identyfikacji skierowane do każdej grupy przedsiębiorstw od tych najmniejszych, aż po światowe korporacje.

REKLAMA