aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 16 maja 2017 roku uczniowie dwóch klas III d i III e ze  Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej w ramach cyklu „Poznajemy zabytki i obiekty przyrody regionu” organizowanego przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców naszego miasta przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe na parking obok Stadniny Ogierów mali kamiennogórzanie dowiedzieli się, że będą poznawać KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY utworzony w 1981 r na obszarze 3.155,4 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, których najważniejszymi funkcjami jest ochrona przyrody i krajobrazu, a także funkcje turystyczne i edukacyjne. Przechodząc obok jednej z bram wjazdowych doszli do POMNIKOWEJ ALEI LIPOWEJ z prawie 300-letnimi lipami drobnolistnymi. Spacerując aleją, którą biegnie żółto-niebiesko znakowany szlak historyczny Ułanów Legii Nadwiślańskiej dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii.

Stąd udali się na punkt widokowy znajdujący się na Skale Olbrzyma, z którego mona podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego BOLKA I SUROWEGO w XIII w., którego właścicielem przez kilka stuleci była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.).  Z punktu widokowego zobaczyli, trzeci co do wielkości w Polsce, główny budynek ponad 700-letniego zamku, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany i ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby.  Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”.

Następnie powrócili na Aleję Rodziny Hochbergów i po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć  na tle krzewów białych różaneczników podeszli do zamku, mijając po drodze krzewy cennych roślin różaneczników oraz azalii pochodzących z Azji Wschodniej. Po dojściu na dziedziniec zamkowy zrobili sobie kolejne pamiątkowe, grupowe zdjęcie, a następnie znaleźli czas na chwilę odpoczynku oraz zakup smakowitych lodów.

Stąd powędrowali alejkami SUDECKIEGO OGRODU DENDROLOGICZNEGO, obejmującego obszar 15ha w sąsiedztwie zamku Książ, który powstał jako arboretum z cennym zbiorem blisko 2500 drzew i krzewów, w tym wiele drzew zabytkowych i egzotycznych. Rośnie w nim m. in. kasztanowiec jadalny. Obszar ten jest też objęty inną formą prawnej ochrony przyrody w Unii Europejskiej „NATURA 2000”. Po ponownym minięciu bramy wjazdowej kolejną POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ, biegnącą obok Stadniny Ogierów dotarli do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”  z sześcioma tablicami-przystankami ukazującymi uczestnikom wycieczki ciekawe informacje o roślinach chronionych rosnących w parku oraz o zwierzętach i ptakach – leśnych mieszkańcach, których można spotkać dopuszczając przyrodę do głosu. Na drzewach zobaczyli m. in. budki lęgowe dla nietoperzy. Z jednej z tablic informacyjnych dowiedzieli się, że na powstałej w 1715 r. alei lipowej którą spacerowali rośnie aż 275 pomnikowych lip drobnolistnych. Z tego miejsca zauważyli już unoszący się dym z rozpalonego dla nich przez pracowników Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych ogniska. Po dotarciu to niego z ochotą przystąpili do pieczenia smakowitych kiełbasek oraz bułek lub chleba w specjalnie do tego celu przystosowanym terenie z funkcjonalną wiatą..

Po mile spędzonych chwilach przy ognisku uczestniczy przyrodniczej wyprawy do „Doliny Różaneczników” powrócili pod jedną z bram wjazdowych, gdzie wsiedli do oczekującego już na nich autokaru „Zwiedzaczka”, którym w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Uczestnicy wycieczki wypełniali kolejne normy do odznaki TURYSTA PRZYRODNIK zdobywając po 23 pkt. na stopień popularny. Ponadto wielu z nich uczestniczyło już w swojej piątej wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej przybliżając się do zdobycia MŁODZIEŻOWEJ ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ, którą przyznaje się młodym turystom za udział w co najmniej sześciu wycieczkach.  

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały: Paulina Kuliś i Izabela Sproch – wychowawczynie klas, Dorota Jacyszyn i Magdalena Rochnowska – rodzice, a uczestników wycieczki poprowadził Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej, Instruktor Ochrony Przyrody PTTK oraz Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA