aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Czarnów

Wskaż o Pani drogę błądzącym...
Kapliczka – niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, obrzędowych... W najprostszej formie drewniana skrzynka z obrazem lub rzeźbą – świątkiem Jezusa, Matki Bożej lub świętego, zawieszona na drzewie lub słupie. W formie rozbudowanej niewielka forma architektoniczna: drewniana lub murowana, czasami mała kaplica...

 

Czarnów

Dokładnie nie wiadomo, kiedy zaczęto budować kapliczki. Geneza tych obiektów kultu jest bardzo stara. Według jednej z wersji, nazwa kapliczka wywodzi się od łacińskiego wyrazu cappa, czyli płaszcz. Domniemywa się, że chodzi tu o nakrycie św. Marcina, biskupa z Tours, który przechowywany był w specjalnej celi – pomieszczeniu wewnątrz specjalnego, niewielkiego kultowego budynku o charakterystycznych kształtach, zwanym właśnie kaplicą.

Czarnów

Kapliczki ustawiane są na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń. Nieodłączny element krajobrazu polskiego.... Tradycja ich budowania jest nadal żywa.

Czarnów

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj aby przestrzegać Regulaminu dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odswiez

REKLAMA